Sestdiena, 2017. gada 24. jūnijs
A+ / A-

l_tab_1.png

l_tab_2.png

l_tab_3.png

L_TAB_4.png

L_TAB_5.png

L_TAB_6.png

 

                  Facebook.png  Twitter.png   Youtube.png

                      VDI_LOGO1.png

 

right_tab_1.png

right_tab_2.png

right_tab_3.png

right_tab_4.png

Kontaktinformācija

Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 38 k-1
LV–1010
Tālrunis  67021704
Fakss 67021718
E-pasts: vdi@vdi.gov.lv

Starptautiskā seminārā pārrunā nelegālās nodarbinātības tendences Latvijā

  • Starptautiskā seminārā pārrunā nelegālās nodarbinātības tendences Latvijā

Šī gada 12.septembrī Rīgā, piedaloties Lietuvas un Bulgārijas ekspertiem, norisinājās Valsts Darba Inspekcijas un Nodarbinātības Valsts Aģentūras starptautiskais seminārs “Nereģistrētās nodarbinātības samazināšanai īstenojamie pasākumi”.

Seminārā ar savu pieredzi par efektīvu pasākumu īstenošanu nereģistrētās nodarbinātības samazināšanai dalījās Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone, Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis, Stockholm School of Economics (SSE) Rīga Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka, Valsts darba inspekcijas juridiskās nodaļas vadītājs Guntars Staune. Savukārt, ar ārvalstu inspekciju pieredzi iepazīstināja Lietuvas darba inspekcijas juridiskā departamenta direktora vietnieks Gediminas Noreika un Bulgārijas darba inspekcijas starptautiskā darbaspēka migrācijas direktorāta vecākais inspektors Nenko Petkov Salchev. Pasākumā tika apspriestas nereģistrētās nodarbinātības tendences pēdējo gadu laikā Latvijā, Lietuvā un Bulgārijā, kā arī katras valsts padarītais pārkāpumu novēršanai. Tāpat semināra dalībnieki dalījās pieredzē nodarbinātības pārkāpumu atklāšanas un izmeklēšanas kārtībā.

VDI direktors Renārs Lūsis atzīmēja, ka pasākums norisinās ļoti zīmīgā laikā, kad aprit desmit gadi kopš Ministru kabineta izstrādātajām pamatnostādnēm “Par nelegālās nodarbinātības samazināšanas pasākumiem” un pauda, ka: “Šie desmit gadi ir pagājuši ļoti dinamiski un, atskatoties uz paveikto un rezultātiem, ļauj saprast, kuri pasākumi ir sevi attaisnojuši un kur meklējami turpmākā darba pilnveidošanas risinājumi. Nenoliedzami, nereģistrētās nodarbinātības kontroles un uzraudzības darbs no Valsts darba inspekcijas puses nav bijis vienkāršs un prasījis nepārtrauktu situācijas analīzi un pastāvīga inspicēšanas metožu uzlabošanu, jo arī pārkāpēji kļūst arvien radošāki, meklējot iespējas apiet likumu”. Kā vienu no lielākajiem izaicinājumiem nereģistrētās nodarbinātības samazināšanā viņš minēja sabiedrības iecietību pret pārkāpumiem: “Ar kontrolējošo institūciju centieniem vien nereģistrēto nodarbinātību samazināt ir ļoti sarežģīti. Ir nepieciešama daudz aktīvāka sabiedrības iesaistīšanās un spiediens pēc sakārtotām un tiesiskām darba attiecībām. Kamēr sabiedrībā valdīs iecietība un nereģistrētā nodarbinātība tiks uzskatīta par zināmu normu vai pat abpusēji izdevīgu darījumu, mums šajā jomā darba diemžēl netrūks’’.

Savukārt SSE Rīga pētnieks Arnis Sauka uzsvēra, ka uzņēmēji nereti izvēlas nodarbināt savus darbiniekus nelegāli ar slēptām metodēm: “Uzņēmējs ir racionāls cilvēks – viņš veidos savu biznesu tā, lai tas būtu maksimāli izdevīgi. Pēdējā laikā ir iespējams novērot dažādus veidus, kā uzņēmēji ar daļēji legālām metodēm cenšas izvairīties no nodokļu maksāšanas par saviem darbiniekiem. Klasiskais veids ar tiešu darbinieka nereģistrēšanu ir kļuvis primitīvs un reti izmantots, jo ir atrastas jaunas un daļēji legālas metodes, kuras ir grūti vai neiespējami pierādīt no tiesībsargājošo institūciju puses”.

Semināra pašmāju situāciju atspoguļoja arī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone ar viedokli, ka Latvijā ēnu ekonomika ir liela problēma, ko var secināt pēc statistikas datiem, kas ir nepielūdzami – atklāto nelegālo darbinieku skaits ir audzis no 4444 darbiniekiem 2009.gadā līdz 14515 darbiniekiem 2013.gadā.

Noslēgumā semināra dalībnieki uzklausīja Lietuvas un Bulgārijas ekspertu pieredzi nereģistrētās nodarbinātības mazināšanai viņu valstīs, kas noteikti būs noderīga turpmākai tiesiskās vides sakārtošanai un darba metožu pilnveidei.

 

Detalizētāka informācija pieejama prezentācijās

Fotogalerija šeit un arhīvā

Pieredzes apmaiņa notiek ar ESF projekta ”Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr. 1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

2014-12-01_19-38_Info VDI lapas jaunumu.jpg

© Valsts darba inspekcija. Visas tiesības aizsargātas.
A+ / A-